•  
 
 
מיקומך באתר: ראשי » מחלקת פשיטת רגל והוצאה לפועל

מחלקת פשיטת רגל והוצאה לפועל

מחלקת פשיטת רגל והוצאה לפועל בהנהלת עו"ד שושי ביתן

 

חייב שנקלע לקשיים כלכליים ולחובות כבדים מוצא עצמו לא אחת נרדף ע"י נושיו אשר נוקטים נגדו הליכים מבצעיים בהוצל"פ על מנת לנסות ולגבות ממנו את חובם.

 

בין היתר נוקטים נגדו נושיו השונים בעיקולי משכורת, עיקולי בנקים, הגבלת רישיון נהיגה, עיכוב יציאה מהארץ, צווי הבאה ופקודות מאסר, שלא תמיד יש בהם כדי להביא לפירעון החוב ופעמים רבות החייב, חדל הפירעון, הופך להיות "אסיר" לנושיו.

בפני חייב כזה עומדות מספר אפשרויות לצורך מציאת פתרון הולם למצוקתו.


אחת האפשרויות היא פניה להליכי פשיטת רגל:

 

פשיטת רגל הינו הליך אשר נועד לאפשר לאדם אשר נקלע לחובות בתום לב ואין לו יכולת לפרוע את חובותיו להגיש בקשה לביהמ"ש המחוזי למתן צו לכינוס נכסיו ולהכרזתו פושט רגל.  עם מתן צו כינוס הנכסים זוכה החייב להגנה משפטית בדמות עיכוב הליכים גורף כנגד כל הליכי ההוצל"פ המתנהלים נגדו במסגרת תיקי ההוצל"פ השונים וכן כנגד נושים נוספים אשר לא פתחו תיקי הוצל"פ כגון רשויות המדינה (מע"מ, מס הכנסה, ביטוח לאומי, המרכז לגביית קנסות וכדו')


במסגרת צו הכינוס מוטלות על החייב הגבלות זהות להגבלות שסביר כי מוטלות עליו כבר במסגרת תיקי ההוצל"פ (עיכוב יציאה מהארץ, איסור על שימוש בכרטיס אשראי ובפנקסי שיקים, איסור להיות בעל עניין בחברה..) ויחד עם זאת ניתן לו היתר לניהול חשבון בנק ביתרת זכות, ללא שיקים וכרטיסי אשראי, ביטול עיקול משכורת וחשבון בנק, עיכוב הליכי הוצל"פ וביטול הגבלה על רישיון הנהיגה שלו והכל על מנת לסייע בידו למקסם את פוטנציאל השתכרותו למענו ולמען ביתו לצד פירעון חובותיו.


על חייב כזה מושת צו תשלומים וכן מוטלת החובה להגיש בכל חודשיים דו"ח על הוצאותיו והכנסותיו בצירוף אסמכתאות.

לצורך בחינת התנהלות החייב טרם הגשת בקשתו למתן צו לכינוס נכסיו ולהכרזתו פושט רגל ולאחר הגשת בקשתו כאמור וכן לצורך בדיקת תביעות החוב שהוגשו נגדו במסגרת ההליך מתמנה מנהל מיוחד  אשר לו תפקיד חשוב ביותר בהליך.

 

הרפורמה החדשה בהליכי פשיטות רגל הביאה עמה בשורה חדשה לחייבים שכעת לאחר 18 חודשים בהם מצויים בהליך ניתן להם "אופק" לסיום ההליך כך שבמועד הדיון בהכרזתם פושטי רגל כבר ניתן דו"ח מסכם בעניינם שאם המלצותיו חיוביות יקבע בו תכנית פירעון במסגרתה יקבעו התנאים להפטר מחובותיו.


עם קבלת ההפטר יסגרו כל תיקי ההוצל"פ של החייב ויתר החובות שהינם חובות ברי תביעה בהליך פשיטת הרגל, יבוטלו כל ההליכים נגד החייב ויוסרו כל ההגבלות והחייב יזכה לפתוח בחיים חדשים, נטולי חובות.

אפשרות אחרת העומדת בפני חייב היא הגשת בקשה לאיחוד תיקים או בקשה להכרזתו חייב מוגבל באמצעים בהוצל"פ.


היתרון בפניה להליך זה הינו בכך שההליך מקנה לחייב שיש לו חובות ואין באפשרותו לפרוע אותם לקבל עיכוב הליכים מסוימים בהוצל"פ בכפוף לתשלום צו תשלומים שיקבע ע"י רשם ההוצל"פ בהתאם לבקשה אותה יגיש החייב.

 

החיסרון הבולט של הליך כאמור הינו בכך שהחובות בהוצל"פ ממשיכים לצבור ריבית והצמדה, חרף התשלומים אותם משלם החייב, וזה עלול למצוא את עצמו "משתעבד" לחובות באופן בו החובות רק הולכים וגדלים ובפועל לעולם לא יוכל לסלקם אלא במסגרת הסדר אל מול הזוכים או פנייה להליכי פשיטת רגל.


משרד עורכות הדין ביתן-דואני הינו משרד בעל ידע רב וניסיון עשיר, אשר מסייע ללקוחותיו למצוא את הפתרון המתאים למצבם ומלווה את לקוחותיו בכל שלבי ההליך במקצועיות ויצירתיות, תוך שימת דגש מיוחד על יחס אישי, תודעת שירות גבוהה והשגת תוצאות מעולות.